Održan okrugli sto na temu:
„Trenutno stanje i pontencijal za razvoj prakse u oblasti posredovanja u rešavanju sporova – medijacije“
Dana 23.05.2018. godine u prostorijama Pravosudne akademije održan je radni okrugli sto na temu: „Trenutno stanje i pontencijal za razvoj prakse u oblasti posredovanja u rešavanju sporova – medijacije“, na kojem je prisustvovalo i udruženje PURS.
Na okruglom stolu bilo je oko 30 učesnika. Uvodnu reč dala je Jelena Deretić Pomoćnik ministra pravde.
Ispred Ministarstva pravde prisutnima se obratila i Ivana Niničić koja je iznela sledeće statističke podatke:
da imamo oko 700 medijatora od kojih je 200 upisano u registar a od tog broja 20% čine advokati. U 2016. godini bilo je ukupno 260 predmeta medijacije, a u 2017 godini bilo je ukupno 619 predmeta od kojih je 374 okončano sporazumom, kao i da je u 2017. godini samo 1/4 medijatora bila aktivna u medijaciji. Naglašava da su zaključeni protokoli sa spoljnim institucijama.
Na predhodno izlaganje Pomoćnik ministra pravde Jelena Deretić je izjavila da imamo hiperprodukciju medijatora a prakse gotovo da nema.
Svoja viđenja o trenutnom stanju medijacije u Srbiji su iznosili sudije vrhovnog kasacionog suda, sudije osnovnih sudova, Gradski pravobranilac, Zaštitnici građana i predstavnici reprezentativnih udruženja medijatora.
Utisak sa okruglog stola je da je država prepoznala sudsku medijaciju kao primarnu.
Zaštitnik građana GO Voždovac Vesna Gojković ispred Centra za mirno rešavanje sporova opštine Voždovac dala je završnu reč na Konferenciji i istakla da se većina izlaganja okruglog stola ticala sudske medijacije, a da se vansudskoj medijaciji davao mali značaj. Predložila je da se vode posebno sastanci za sudsku i vansudsku medijaciju, kao i po oblastima.
Po okončanju izlaganja prisutnima se zahvalila Pomoćnik ministra pravde Jelena Deretić koja je obavestila prisutne da će o današnjim izlaganjima obavestiti svoje pretpostavljene.
Nakon održanog okruglog stola u vazduhu se oseća povećani pesimizam za budućnost vansudske medijacije, dok se produkcija vansudskih medijatora svakim danom uvećava.
Sve ovo jako sporo ide. Bez medijacije u privatnom sektoru, biće samo još jedan propali pokušaj! Dođe mi da pocepam licencu. Plaćam silne neke obuke časove a sad uvode državnu medijaciju. Dao sam preko 1000 € na razne obuke dažbine i slično a povratio 0. Ko je ovde blesav?
Biće sve ok anonimni kolega. ?
Mozda je najbolje resenje
obavezni pokusaj medijacije
u odregjenih vrsta sporova i
naravno podrska drzave.
Ako institucije ne daju svoj
impakt u razvoju medijacije na delu,
nece ni privatni sektor.
Preko 10 evropskih drzava vec su uveli
obavezni pokusaj medijacije u semejnih,
privrednih sporova,sporova u koje je
ucesnik drzava i t.d.
Optimizam i strpljenje su najjaca strana
medijatora.Ne odustajete.Medijacija je na
pravom putu svog razvoja
Slažem se koleginice, kakva su vaša iskustva oko obaveznog pokusaja medijacije, koliko mi je poznato Makedonija to resenje ima najmanje godinu dana? Hvala što ste se uključili u diskusiju i razmenu mišljenja. ☺
Obavezni pokusaj nosi nam pozitivna iskustva i sporazumno resenje sporova. Turcija je uvela obavezni pokusaj u sporovima u radnim odnosima, a evo i jedna Indija uhvatila je korak ka pravom putu za razvoj medijacije Italija je odlican primer da obavezni pokusaj je mozda i najjaci instrument da medijacija zivi u pravom smislu. Mozda je dobro da se drzite u Vasim nastojanju za pravi impakt medijatora u sistemu ako spodelite misljenje nad 800 strucnih lica u Evropi da medijacija moze da daje rezultate u slucaju ako se uvede obavezni pokusaj ili t.z. preinstitucionalno rjesenje sporova izvan sudova. Radi se od sledecem… Pročitaj više »