Etički kodeks posrednika
Ministarstvo pravde je usvojilo niz podzakonskih akata radi primene novog Zakona o posredovanju u rešavanju sporova. U ovom tekstu dostavljamo vam „Etički kodeks posrednika“, kojim se uređuju etički principi i pravila ponašanja posrednika, odnosno medijatora.
ETIČKI KODEKS POSREDNIKA („Sl. glasnik RS“, br. 146/2014)
Član 1.
Etičkim kodeksom posrednika uređuju se etički principi i pravila ponašanja posrednika.
Član 2.
Etički kodeks posrednika (u dalјem tekstu: Kodeks) obavezuje posrednika koji je upisan u Registar posrednika.
Član 3.
Posrednik se u svom radu pridržava etičkih principa i pravila ponašanja poštovanjem načela i standarda propisanih Zakonom o posredovanju u rešavanju sporova (u dalјem tekstu: Zakon).
Član 4.
Neutralnost i ravnopravni položaj strana u postupku posredovanja posrednik ostvaruje postupajući na jednak način prema stranama u postupku uz poštovanje pravila postupka.
Član 5.
Posrednik deluje nepristrasno u postupku posredovanja. Posrednik ne postupa nepristrasno: – ako ima lični ili poslovni odnos sa jednom od strana,
– ako ima finansijski ili drugi interes u odnosu na predmet posredovanja,
– ako je delovao u korist jedne od strana u postupku posredovanja. Posrednik odbija posredovanje u bilo kojoj fazi postupka ako proceni da je njegova nepristrasnost dovedena u pitanje.
Član 6.
Ako posrednik u toku postupka posredovanja uoči da nije u stanju da kompetentno vrši posredovanje, o tome obaveštava strane i povlači se iz postupka posredovanja ili pribavlјa saglasnost strana da zatraži pomoć u posredovanju.
Član 7.
Poverlјivost se obezbeđuje tako što posrednik čuva sve podatke, predloge i izjave iz postupka posredovanja ili u vezi sa postupkom posredovanja kao tajnu, ako se strane u postupku posredovanja nisu drugačije sporazumele. Poštovanje obaveze poverlјivosti iz stava 1. ovog člana ne odnosi se na podatke, izjave i predloge koji se moraju saopštiti na osnovu zakona i na druge slučajeve, u skladu sa zakonom. Posrednik obezbeđuje poverlјivost i tako što strani u postupku ne otkriva informacije koje mu je u poverenju saopštila druga strana, bez njene saglasnosti. Zaštitu poverlјivosti posrednik obezbeđuje i kroz preduzimanje radnji i mera u cilјu čuvanja podataka dobijenih u postupku posredovanja kao i kroz obezbeđenje sigurnog načina uništavanja dobijenih podataka. Posrednik odgovara za štetu nastalu kršenjem dužnosti iz stava 1. ovog člana.
Član 8.
Posrednik vodi postupak posredovanja u skladu sa Kodeksom, obezbeđuje poštovanje rokova i potrebu za brzim okončanjem postupka uz proceduralnu tačnost, pravičnost, kompetentnost i uzajamno poštovanje učesnika procesa.
Član 9.
Posrednik obezbeđuje poštovanje kvaliteta procesa tako što:
– upoznaje strane sa karakteristikama postupka posredovanja, ulogom posrednika, mogućnošću okončanja postupka zaklјučenjem sporazuma, kao i na koji način sporazum o rešavanju spora putem posredovanja može da ima svojstvo izvršne isprave,
– sprovodi postupak posredovanja na način predviđen zakonom, uzimajući u obzir okolnosti konkretnog slučaja, položaj strana u postupku, zahteve i interese strana, poštujući potrebu za što bržim okončanjem postupka,
– pruža stranama jednaku mogućnost za učešće u postupku,
– preduzima potrebne mere u cilјu obezbeđenja zakonitosti sačinjenog sporazuma, kao i razumevanje prava i obaveza strana proisteklih iz sporazuma.
Član 10.
Posrednik na početku postupka pazi da stranke budu pravilno i jasno upoznate sa troškovima postupka u skladu sa zakonom.
Član 11.
Posrednik svojim ličnim angažovanjem unapređuje praksu posredovanja, saradnju među posrednicima i stručnjacima iz drugih oblasti koje su od značaja za posredovanje i afirmiše postupak posredovanja kao pogodan i preporučlјiv način mirnog rešavanja sporova na profesionalan, istinit i dostojanstven način.
Član 12.
Ovaj kodeks stupa na snagu osmog dana od dana objavlјivanja u „Službenom glasniku Republike Srbije“.